Urząd Gminy Kotla

ul. Głogowska 93
67-240 Kotla

tel. 76-8318-361
      76-8318-313
fax 76-8318-308
e-mail:
gmina@kotla.pl

QR Code Infof JPG

Godziny pracy:
dzień godziny
pn  7:30-15:30
wt  7:30-17:00
śr  7:30-15:30
czw  7:30-15:30
pt  7:30-14:00

Konto bankowe
Bank Spółdzielczy we Wschowie, O/Kotla
nr: 49 8669 0001 0180 8317 2000 0043


 

Gmina Kotla Folder informacyjny

Ścieżka Leśna Dolina Ulotka JPG
 

Regionalny System Ostrzegania - aplikacja na android

Strona główna

Wycieczka do Zakopanego

środa, 28 kwietnia 2010 02:00
-

ImageCzłonkowie kół: teatralnego „Koma”, scenograficzno-technicznego „Arena” oraz Klubu Dobrej Książki „Kornelowcy” w ramach projektu KOS w dniach 22-24 kwietnia 2010 r. uczestniczyli w wycieczce do Zakopanego.

Pierwszym etapem ich podróży było jedno z najstarszych miast Polski – Kraków. Tu, wraz z opiekunami i przewodnikiem zwiedzali Wzgórze Wawelskie, m.in. Katedrę Wawelską z grobami królewskimi, dzwon Zygmunta, a u stóp Wawelu smoczą jamę i pomnik wawelskiego smoka. Następnie Drogą Królewską z Wawelu udali się w stronę Rynku Głównego, gdzie podziwiali Sukiennice, kościół Mariacki i inne zabytki miasta.
Po kilkugodzinnym spacerze po Krakowie zmęczeni turyści udali się autokarem do Białego Dunajca pod Zakopanem , gdzie zostali zakwaterowani w pensjonacie „U Toporowej”. Tego samego dnia- wieczorem cała grupa udała się do pobliskich term, gdzie przez dwie godziny dzieci korzystały z kąpieli w basenach termalnych.
Kolejny dzień wycieczki był równie bogaty w atrakcje jak pierwszy. Po sutym śniadaniu pod opieką tatrzańskiego przewodnika wszyscy wyruszyli w Tatry , by przemierzyć niektóre z turystycznych szlaków. Polana Rusinowa, urokliwa Dolina Strążycka z wodospadem Siklawa wywarły na wszystkich duże wrażenie i w pamięci na długo pozostawią wspomnienia niezapomnianych widoków tatrzańskiej przyrody.
Uczestnicy wycieczki w Zakopanem poznali też miejsca związane z postacią patrona swojej szkoły – Kornela Makuszyńskiego. Zwiedzili muzeum jego imienia, które mieści się w wilii „Opolanka” przy ulicy Tetmajera 15 i obecnie stanowi oddział Muzeum Tatrzańskiego. Był także czas na zadumę i pochylenie w milczeniu głowy nad grobem pisarza pochowanego na zabytkowym cmentarzu- Pęksowym Brzysku. Oglądane przez uczniów skocznie narciarskie przypominały o wspieraniu przez Kornela Makuszyńskiego małych sportowców. To on organizował zbiórki pieniędzy na „deski”, a potem wręczał upragnione narty biednym, góralskim dzieciom. Dzień w Zakopanem zakończył się spacerem po słynnych Krupówkach. 24 kwietnia, by pożegnać się z górami, uczestnicy wycieczki wjechali kolejką linowo-terenową na Gubałówkę, z której podziwiali panoramę polskich Tatr.
Ostatnim etapem podróży były Wadowice- miasto rodzinne Jana Pawła II. Tu dzieci zwiedziły muzeum poświęcone naszemu Wielkiemu Rodakowi oraz zjadły papieskie kremówki.  W godzinach wieczornych wszyscy szczęśliwi i uśmiechnięci, choć nieco zmęczeni dotarli do swych domów